wtorek, 3 lipca 2012

Psychologia wpływu społecznego - reguły

Przedstawię Wam dzisiaj w skrócie ciekawe reguły, których często nie jesteśmy świadomi, a które sprawiają, że perswazja na nas działa i ulegamy prośbie np. nie lubianej koleżanki lub szefa;- )


1. Reguła zaangażowania i konsekwencji
Wykorzystuje ona fakt, iż ludzie lubią by postrzegani, jako osoby konsekwentne. Brak tej cechy jest odbierany przez innych jako wada.
Technika ta jest zwłaszcza skuteczna, gdy osoba zaangażuje się w daną sytuację. Przykładem może być sytuacja, w której pracodawca prosi pracownika, aby zgodził się on wykonać jakieś zadanie, np. przygotował prezentację dla kontrahentów firmy. Gdy pracownik się zgodzi (zaangażuje w projekt), szef zaczyna prosić go o wykonanie dodatkowych zadań, o których początkowo nie wspominał. Gdyby szef od razu poprosił pracownika o wykonanie kilku zadań, mógłby on odmówić lub poprosić o przydzielenie mu pomocy. Jednak dzięki zastosowanie reguły zaangażowania i konsekwencji, pracownik zgodził się wszystko wykonać sam.
Jak się bronić przed taką formą manipulacji? Przede wszystkim mieć świadomość, że pracodawca nie postępuje wobec nas uczciwie, wykorzystując wspomnianą regułę. Dzięki temu nie będzie miał poczucia winy i wyrzutów sumienia.


2. Zasada wzajemności
Psychologia reklamyOd dzieciństwa wyrastamy w tej zasadzie - jeżeli ktoś nam wyświadczy przysługę, to i my musimy ją tej osobie wyświadczyć. Niestety, mechanizm ten jest tak silny, że czujemy się zobowiązani odwzajemnić także taką przysługę, o którą nie prosiliśmy  i z której nie wynieśliśmy żadnych korzyści.
Dobrym przykładem może być sytuacja w której nasz współpracownik wraca w upalny dzień ze sklepu i przynosi nam coś do picia. Gdy pod koniec dnia zapyta nas czy zostaniemy dłużej - cóż nam pozostaje odpowiedzieć.... Poczujemy, że powinniśmy oddać tej osobie przysługę i zgodzimy się.
Jednak, aby się bronić przed taką manipulację, warto zastanowić się na ile przysługa naszego znajomego była formą manipulacji, a na ile była to jego dobra wola.


W następnej notce o innych regułach, na które trzeba uważać ;>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz