piątek, 29 czerwca 2012

Psychologia wpływu społecznego/perswazja a osobowość

Dzisiaj zastanowimy się nad tym jak samoocena człowieka wpływa na to,że na niektórych perswazja działa w dużym stopniu, a inni są na nią odporni.

Wysokość samooceny
Samoocena ma związek zarówno z wpływem normatywnym, jak i informacyjnym. Niska samoocena podmiotu może wiązać się z przekonaniem podmiotu,że to inni ludzie (a nie on sam) mają rację w danej kwestii. Brak wysokiej samooceny współwystępuje często z przekonaniem o własnych, niskich umiejętnościach interpersonalnych oraz braku walorów osobistych, dzięki którym podmiot mógłby zyskać akceptację w oczach innych. 

Pewność przekonań co do własnych kompetencji: 
Hipoteza relatywnego poczucia kompetencji: najistotniejszym wyznacznikiem konformizmu jest nie samo przekonanie jednostki o posiadanych umiejętnościach, lecz przekonanie o różnicy pomiędzy własnymi kompetencjami, a kompetencjami osób z grupy. W prowadzonych badaniach wykazano,że osoby badane były bardziej skłonne do konformizmu, gdy miały podstawy sądzić, że inni są bardziej od nich kompetentni, a najmniej, gdy byli przekonani, że ich umiejętności są większe niż umiejętności pozostałych uczestników.

Pewność przekonań co do własnych kompetencji: niska pewność co do własnych umiejętności i zdolności powinna motywować ludzi do poszukiwania wskazówek w relacjach innych osób 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz